Aziz Yıldırım ve Ali Koç Arasındaki Başkanlık Yarışı

Fenerbahçe taraftarının Ali Koç ve Aziz Yıldırım arasındaki başkanlık yarışında tavrını net bir şekilde yeni başkan adayından koyması ve bunun yapılacak seçime etkisi herkes tarafından merak ediliyor.

Peki Fenerbahçe taraftarı (ki ben de onlardan biriyim) Başkan Aziz Yıldırım ile bu noktaya nasıl geldi? Bir Fenerbahçe taraftarı olarak düşündüklerimi maddeler haline getirdim. Aşağıda detayları görebilirsiniz.

aziz yıldırım fenerbahçe başkanı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım

  1. Şampiyon takımın teknik direktörü hakkında yapılan açıklamalar
   Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçemizin büyük taraftarının arasındaki ilk ve en büyük gönül kırıklığı haftalar öncesinden futbol takımını şampiyon yapmış bir teknik direktörü, takımdan uzaklaştırırken söylediği “takımı hoca değil futbolcular şampiyon yaptı” açıklamaları ile başladı. (En son 2013-2014 sezonunda Ersun Yanal ile şampiyonluk yaşanmıştı.)

   Ersun Yanal’lı dönemde Fenerbahçe’nin hücuma yönelik oynadığı oyun ve rakiplerine açtığı puan farkı herkes tarafından takdir ediliyordu. Tabi şunu da söylemek gerekiyor; o dönemki futbolcu kalitemiz ile şu an ki kadronun kalitesi arasında da fark olduğunu kabul etmek gerekir.

  2. Kavgacı söylem ve davranışlar
   Başkanla kopuşun diğer sebebi de tavrı ve söylemleri nedeniyle diğer takımlarla, federasyonla hep bir kavga içerisinde olması. Anti fener anlayışının ortaya çıkmasını sağlaması. Evet herkes kendi takımını daha çok sever ama en azından Fenerbahçe’ye gösterilen rekabet anlayışı başka hiçbir takıma nasip olmadı özellikle son 20 senede.

   Fenerbahçe taraftarı artık kavga istemiyor. Futbol kulübünün başarılı olmasını, rakiplerini geride bırakmasını bekliyor.Ama son 4 yıldır verilen hiçbir vaat yerine getirilemedi. Evet Fenerbahçe 3 Temmuz 2011 olayını yaşadı. Yaşadığımız başarısızlıkların bir nedeni de bu olabilir ama unutulmamalıdır ki olayın üzerinden yaklaşık 7 yıl geçti.

   Fenerbahçe taraftarı da her zaman başkanının arkasında durdu ve durmaya da devam eder bu konuda.Ama artık üzerinde durulması gereken konu bu değil. Ya da şöyle diyelim; başarısızlıkların mazereti bu olamaz. Sayın Yıldırım’ın üzerinde durduğu en önemli konu Yargıtay kararı. Taraftar artık bunu duymak istemiyor.

  3. Yanlış transfer politikası
   Fenerbahçelilerin en çok kafasına taktığı problemlerden biri de yapılan transferlerin yanlışlığı. Örnek; Emre Belözoğlu gittikten sonra takıma hala onun stilinde bir oyuncu alınmaması. Yıllardır Mehmet Topal – De Souza ikilisine bırakılan orta saha.

   Son gün transferleri. Fenerbahçe yıllardır hep son gün transferleri yapılıyor. Genelde yapılan bu son dakika transferleri takıma olumlu yansımıyor. Taraftar bu durumdan çok sıkıldı.

  4. Yönetim Anlayışı
   Taraftarın sıkıntısı takımla değil yönetim anlayışıyla. Bu yıl taraftarın tribünlere gitmemesi üstelik şampiyonluğa oynama durumu varken bile stadın yarısının boş kalması sadece takım başarısızlığı ya da biletlerin pahalı olmasıyla açıklanamaz. Fenerbahçe taraftarı artık bu yönetim tarzını kabul etmiyor ve protesto etmek için maçlara gitmiyor.
  5. Alex’in Gönderiliş Tarzı
   Mesela Alex olayına hiç girmiyorum bile. O dönem ve sonrası yaşananlar Fenerbahçe’nin büyüklüğüne yakışmadı. Taraftarın Alex ile sahada vedalaşmasına izin verilmemesi Aziz Yıldırım yönetiminin en büyük eksikliklerinden.
  6. 20 Yıllık Başkanlık Süresi
   Sayın Aziz Yıldırım’ın en büyük şansızlıklarından birisi de 20 yıldır başkan olması. 20 sene içerisinde ezeli rakibi karşısında geri kalması, onun yapacağı bütün açıklamaları neredeyse geçersiz yani haksız kılıyor olması.

Futbol takımının kalitesi, yanlış transfer politikası, altyapıdan oyuncu çıkmaması, takımın heyecan vermeyen oyunu ve teknik direktör seçimleri özellikle son 4 yılda Fenerbahçe taraftarını oldukça üzdü.

Yukarıda Fenerbahçe taraftarı ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın arasının açılmasını, desteğini ondan çekmesini sağlayan nedenleri açıklamaya çalıştım. Şimdi bir de Ali Koç’a olan büyük desteğin nedenlerine kısaca bakalım.

ali koç fenerbahçe başkan adayı

Ali Koç Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı

   1. Yıllardır Beklenen Başkan Adayı: Ali Koç
    Fenerbahçe’nin başkanlığı için Ali Koç’un yıllardır beklenen, istenen kişi olması. Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından Koç Ailesinin bir üyesi. Aynı zamanda genç, başarılı, vizyon sahibi lider özelliklerini taşıması.
   2. Heyecanı
    Ali Koç’un bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri konuşmasıyla, söylemiyle Fenerbahçe’yi başarıya koşturma heyecanıdır. O konuşurken sesindeki heyecanını, isteğini anlamamanız imkansız. Televizyondan ya da internetten izlerken yüzüne baktığınızda gözlerinden onun Fenerbahçe’ye olan sevgisini, isteğini ve yapmak istediklerini anlayabilirsiniz. (Şunu da belirteyim, Ali Koç ile daha önce hiç yan yana gelmedim)
   3. Centilmen Tavrı
    Konuşmalarındaki centilmen tavrı, rakiplerine duyduğu saygıyı hissettirmesi Fenerbahçe taraftarının başkanından en çok beklediği davranış tarzına örnek olacak cinsten.
   4. Kurumsal Yönetim Anlayışı
    Ali Koç’un başarıya aç taraftar kitlesini havaya sokacak açıklamalarının yanı sıra Fenerbahçe’ye vaat ettiği kurumsal yönetim anlayışı, Avrupa’nın başarılı kulüplerindeki yönetim tarzının kendi kulübüne de uygulanacağını görmek, tek adama dayalı yönetim anlayışından kurtulmak taraftarın sabırla beklediğim bir durum.
   5. Altyapıya Verdiği Önem
    Fenerbahçe’nin yıllardır yapamadığı, altyapıdan genç futbolcuların A takımda yer bulamadığı günümüzdeki durumu değiştirme isteği. Altyapıyı geliştirmek üzere açıkladığı projelerle Fenerbahçe taraftarının gönlünü çoktan kazanmış durumda.
   6. Karizmatik Duruşu ve Gençliği
    Ali Koç’un en büyük avantajlarından biri gençliği ve karizmatik duruşu. Onu dinlerken etkilenmeyecek taraftar sayısı çok azdır. Etkileyici konuşmasını, dış görünümüyle de birleştirerek tam bir lider portresi çiziyor.

Belki daha çok ayrıntıya girilebilir iki taraf içinde ama yine de bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Daha önceden dediğim gibi ben Ali Koç’u sadece medya üzerinden tanıdım ve o şekilde takip ettim. Burada yapmak istediğim onu öven bir yazı yazmak değil aksine bir Fenerbahçe taraftarının gözünden başkan adaylarını yorumlamak. Diyebilirsiniz ki senin ne haddine. Haklı olabilirsiniz ama bırakın da 30 yıldır Fenerbahçe’yi tutan bir taraftar olarak da bizim de bir iki kelam etme hakkımız olsun.

Fenerbahçe’yi hayatının önemli bir yerine koymuş biri olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim. Umarım Fenerbahçe Kongre Üyeleri de oylarını bu hassasiyetleri gözeterek kullanırlar.

Aziz Yıldırım ya da Ali Koç ikisinin de Fenerbahçeliliği tartışılamaz. Kim gelirse gelsin Fenerbahçemiz için hayırlısı olsun.

Osman Balaban – Fenerbahçe Taraftarı

 

Paylaşın