En iyi Ücretsiz SEO Aracı: Ubersuggest 2.0

En iyi Ücretsiz SEO Aracı: Ubersuggest 2.0

En iyi Ücretsiz SEO Aracı: Ubersuggest 2.0

Evet başlık iddialı, benim için en iyi ücretsiz SEO aracı Ubersuggest 2.0 diyorum. Neil Patel’in duyurduğu yeni Ubersuggest 2.0 ücretli SEO analiz araçlarına kafa tutacak vaziyete gelmiş durumda.

İlk başta Ubersuggest 2.0 ile neler yapabiliyoruz kısaca ona bakalım:

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Anahtar Kelime Önerileri
 • Arama Hacmini Görebilme
 • Anahtar Kelime Rekabet Oranı
 • SERP Analizi
 • Ücretli Anahtar Kelime Rekabet Oranı
 • Kelimelerin CPC yani Tıklama Başına Ödeme Maliyeti

Duyurulan bu yeni özellikleriyle ücretli SEO analiz araçlarıyla sıkı bir rekabete gireceğini düşündüğüm Ubersuggest 2.0 versiyonu, kelime araştırma analizlerini Google Ads diğer bir deyişle Google Keyword Planner (Google Anahtar Kelime Planlayıcısı) ile Google Suggest (Google Arama Önerileri) kullaran yapıyor.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanmanız için normalde Google Ads oturumu açıp o şekilde arama yaptırmanız gerekiyordu ama bu yeni SEO aracı sayesinde artık bunu yapmanıza gerek yok.

Ücretsiz SEO Araçları: Ubersuggest 2.0 Özellikleri

ücretsiz seo aracı ubersuggest

Ücretsiz SEO Aracı Ubersuggest

Ücretsiz Anahtar Kelime Araştırması

Ubersuggest 2.0 anahtar kelime araştırması yaparken yukarıda belirttiğimiz Google referanslarını kullanıyor. Aratılan terimle ilgili size son 12 aylık arama hacmini gösteren bir grafik sunuyor.

12 aylık sonuçları gösteren grafiği inceleyerek mevsimlere göre kelimenin aranma hacmini görebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra kelimenin SEO rekabetini, reklam rekabetini ve tıklama başına maliyeti öğrenebiliyorsunuz.

Rekabet sıralaması 1 ile 100 arasında değerlendirilmiş ve rakat ne kadar düşük olursa rekabet etmek kolaylaşıyor. Yani bu kelimede daha kolay bir şekilde üst sıraları hedefleyebilirsiniz demek oluyor.

ücretsiz seo aracı anahtar kelime fikirleri

Ücretsiz SEO aracı anahtar kelime fikirleri

Ücretsiz Anahtar Kelime Fikirleri

Anahtar kelime fikirleri, Ubersuggest SEO aracının ilk çıktığından beri sunduğu bir özellik.

Anahtar kelimeler daha öncede söylediğim gibi hem Google Suggest (Google Önerileri) hem de yeni adıyla Google ADS (AdWords) önerileri kullanılarak çekilir. Bu sayede, potansiyel anahtar kelimelerin kapsamlı bir listesini görebiliyoruz.

Ayrıca, her bir anahtar kelimenin arama hacim verilerini, tıklama başı maliyet (TBM), ödeme rekabeti (PD) ve SEO rekabet (SD) verilerini de görebilirsiniz.

Bu raporunun sağ tarafında, bu terim için ilk 100’de yer alan tüm siteleri gösteren bir liste var.

anahtar kelime fikirleri

Anahtar Kelime Fikirleri

Anahtar kelime fikirleri raporunun en güzel özelliklerden biri olan bu listede, sıralamalara göre tahmini ziyaret sayısını kolayca inceleyebiliyorsunuz.

Sıralamaya dayalı tahmini ziyaretleri göstermenin yanı sıra, her bir URL’nin kaç tane sosyal paylaşımına sahip olduğunu ve domain otoritesi (domain authority) puanını da görürsünüz.

Domain otoritesi puanı 1 ile 100 arasında bir değer olarak gösterilmiş. Sayı ne kadar yüksekse, siteyi yenmek de o kadar zor olacaktır diye bir anlam çıkartabiliriz.

Bu bölümün bize sunduğu diğer bir özellik sol tarafta kelimelerin üstünde yer alan filtre bölümünü seçerek aynı Google Adwords panelinde olduğu kelime araştırması yapabiliyor olmamız.

Bu sonuçların hepsini csv olarak dışarıya aktarıyor olabilmek de bize sunulan ücretsiz özelliklerden bir diğeri.

ücretsiz serp analiz

Ubersuugest 2.0 SERP Analizi

Ücretsiz SERP Analizi

Gelelim ücretsiz SERP analizi yapabileceğiniz bölüme. Ubersuggest SERP analizi aracıyla arama teriminizle ilgili 100 siteyi görebiliyorsunuz.

Bu bölümde yine sitenin ortalama ziyaret sayısını, sosyal ağlarda paylaşım verisini ve domain otoritesini karşılaştırabiliyorsunuz.

Evet şimdilik Ubersuggest 2.0 ücretsiz SEO aracından bahsedeceklerim bu kadar. Eğer daha önceden kullanmışsanız ve yeni versiyonuyla ilgili herhangi bir fikriniz yoksa eminim bu özellikler çok hoşunuza gidecek.

Ücretsiz seo araçları arasından bu kadar özellik barındıran başka araçlar var mı? Açıkçası bu kadar fazla özellik taşıyan bir SEO aracı görmedim.

Sizinde konuya dair düşünceleriniz varsa bana info@osmanbalaban.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu arada bu ücretsiz anahtar kelime aracını bizlere sunan Neil Patel hakkında kısa bir hakkında yazısını da aşağıya bırakıyorum.

Bence koca bir teşekkürü hak ediyor. Teşekkürler Neil Patel ve ekibine😊

Neil Patel hakkında:

https://neilpatel.com/about/ kısmında Neil Patel hakkında şunlara yer verilmiş;

“Kurucu ortağımız Neil Patel, pazarlamayı öğrenmemiştir çünkü seçim hakkı yoktu. 16 yaşındayken ilk web sitesini oluşturdu ve birkaç pazarlama firmasına ödeme yapmasına yardım etti, ancak sonuç vermediler ve tüm paralarını aldılar.

O, pazarlamayı öğrenmek için başka bir seçenek bırakmadı ve sonunda ona iyi geldi. Neil, kurucu ortağı Mike Kamo ile tanışana kadar başka şirketler için pazarlama yapmayı planlamamıştı. 7 yıl birlikte çalıştıktan sonra, dürüst ve yalnızca gerçekten yardım edebilecekleri müşterileri alarak farklı bir dijital ajans oluşturmaya karar verdiler. Onların bir numaralı hedefi müşterilerini büyütmekti.

New York Times’ın en çok satan yazarlarından. Wall Street Journal, web’de en çok etkilenen kişi olarak nitelendiriyor Patel’i. Forbes, en iyi 10 pazarlamacıdan biri olduğunu söylüyor ve Entrepreneur Magazine, en parlak 100 şirketten birini yarattığını söylüyor. Başkan Obama tarafından 30 yaşın altında ilk 100 girişimci ve Birleşmiş Milletler tarafından 35 yaşın altındaki en iyi 100 girişimciydi.”

Aziz Yıldırım ve Ali Koç Arasındaki Başkanlık Yarışı

Aziz Yıldırım ve Ali Koç Arasındaki Başkanlık Yarışı

Aziz Yıldırım ve Ali Koç Arasındaki Başkanlık Yarışı

Fenerbahçe taraftarının Ali Koç ve Aziz Yıldırım arasındaki başkanlık yarışında tavrını net bir şekilde yeni başkan adayından koyması ve bunun yapılacak seçime etkisi herkes tarafından merak ediliyor.

Peki Fenerbahçe taraftarı (ki ben de onlardan biriyim) Başkan Aziz Yıldırım ile bu noktaya nasıl geldi? Bir Fenerbahçe taraftarı olarak düşündüklerimi maddeler haline getirdim. Aşağıda detayları görebilirsiniz.

aziz yıldırım fenerbahçe başkanı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım

  1. Şampiyon takımın teknik direktörü hakkında yapılan açıklamalar
   Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçemizin büyük taraftarının arasındaki ilk ve en büyük gönül kırıklığı haftalar öncesinden futbol takımını şampiyon yapmış bir teknik direktörü, takımdan uzaklaştırırken söylediği “takımı hoca değil futbolcular şampiyon yaptı” açıklamaları ile başladı. (En son 2013-2014 sezonunda Ersun Yanal ile şampiyonluk yaşanmıştı.)

   Ersun Yanal’lı dönemde Fenerbahçe’nin hücuma yönelik oynadığı oyun ve rakiplerine açtığı puan farkı herkes tarafından takdir ediliyordu. Tabi şunu da söylemek gerekiyor; o dönemki futbolcu kalitemiz ile şu an ki kadronun kalitesi arasında da fark olduğunu kabul etmek gerekir.

  2. Kavgacı söylem ve davranışlar
   Başkanla kopuşun diğer sebebi de tavrı ve söylemleri nedeniyle diğer takımlarla, federasyonla hep bir kavga içerisinde olması. Anti fener anlayışının ortaya çıkmasını sağlaması. Evet herkes kendi takımını daha çok sever ama en azından Fenerbahçe’ye gösterilen rekabet anlayışı başka hiçbir takıma nasip olmadı özellikle son 20 senede.

   Fenerbahçe taraftarı artık kavga istemiyor. Futbol kulübünün başarılı olmasını, rakiplerini geride bırakmasını bekliyor.Ama son 4 yıldır verilen hiçbir vaat yerine getirilemedi. Evet Fenerbahçe 3 Temmuz 2011 olayını yaşadı. Yaşadığımız başarısızlıkların bir nedeni de bu olabilir ama unutulmamalıdır ki olayın üzerinden yaklaşık 7 yıl geçti.

   Fenerbahçe taraftarı da her zaman başkanının arkasında durdu ve durmaya da devam eder bu konuda.Ama artık üzerinde durulması gereken konu bu değil. Ya da şöyle diyelim; başarısızlıkların mazereti bu olamaz. Sayın Yıldırım’ın üzerinde durduğu en önemli konu Yargıtay kararı. Taraftar artık bunu duymak istemiyor.

  3. Yanlış transfer politikası
   Fenerbahçelilerin en çok kafasına taktığı problemlerden biri de yapılan transferlerin yanlışlığı. Örnek; Emre Belözoğlu gittikten sonra takıma hala onun stilinde bir oyuncu alınmaması. Yıllardır Mehmet Topal – De Souza ikilisine bırakılan orta saha.

   Son gün transferleri. Fenerbahçe yıllardır hep son gün transferleri yapılıyor. Genelde yapılan bu son dakika transferleri takıma olumlu yansımıyor. Taraftar bu durumdan çok sıkıldı.

  4. Yönetim Anlayışı
   Taraftarın sıkıntısı takımla değil yönetim anlayışıyla. Bu yıl taraftarın tribünlere gitmemesi üstelik şampiyonluğa oynama durumu varken bile stadın yarısının boş kalması sadece takım başarısızlığı ya da biletlerin pahalı olmasıyla açıklanamaz. Fenerbahçe taraftarı artık bu yönetim tarzını kabul etmiyor ve protesto etmek için maçlara gitmiyor.
  5. Alex’in Gönderiliş Tarzı
   Mesela Alex olayına hiç girmiyorum bile. O dönem ve sonrası yaşananlar Fenerbahçe’nin büyüklüğüne yakışmadı. Taraftarın Alex ile sahada vedalaşmasına izin verilmemesi Aziz Yıldırım yönetiminin en büyük eksikliklerinden.
  6. 20 Yıllık Başkanlık Süresi
   Sayın Aziz Yıldırım’ın en büyük şansızlıklarından birisi de 20 yıldır başkan olması. 20 sene içerisinde ezeli rakibi karşısında geri kalması, onun yapacağı bütün açıklamaları neredeyse geçersiz yani haksız kılıyor olması.

Futbol takımının kalitesi, yanlış transfer politikası, altyapıdan oyuncu çıkmaması, takımın heyecan vermeyen oyunu ve teknik direktör seçimleri özellikle son 4 yılda Fenerbahçe taraftarını oldukça üzdü.

Yukarıda Fenerbahçe taraftarı ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın arasının açılmasını, desteğini ondan çekmesini sağlayan nedenleri açıklamaya çalıştım. Şimdi bir de Ali Koç’a olan büyük desteğin nedenlerine kısaca bakalım.

ali koç fenerbahçe başkan adayı

Ali Koç Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı

   1. Yıllardır Beklenen Başkan Adayı: Ali Koç
    Fenerbahçe’nin başkanlığı için Ali Koç’un yıllardır beklenen, istenen kişi olması. Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından Koç Ailesinin bir üyesi. Aynı zamanda genç, başarılı, vizyon sahibi lider özelliklerini taşıması.
   2. Heyecanı
    Ali Koç’un bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri konuşmasıyla, söylemiyle Fenerbahçe’yi başarıya koşturma heyecanıdır. O konuşurken sesindeki heyecanını, isteğini anlamamanız imkansız. Televizyondan ya da internetten izlerken yüzüne baktığınızda gözlerinden onun Fenerbahçe’ye olan sevgisini, isteğini ve yapmak istediklerini anlayabilirsiniz. (Şunu da belirteyim, Ali Koç ile daha önce hiç yan yana gelmedim)
   3. Centilmen Tavrı
    Konuşmalarındaki centilmen tavrı, rakiplerine duyduğu saygıyı hissettirmesi Fenerbahçe taraftarının başkanından en çok beklediği davranış tarzına örnek olacak cinsten.
   4. Kurumsal Yönetim Anlayışı
    Ali Koç’un başarıya aç taraftar kitlesini havaya sokacak açıklamalarının yanı sıra Fenerbahçe’ye vaat ettiği kurumsal yönetim anlayışı, Avrupa’nın başarılı kulüplerindeki yönetim tarzının kendi kulübüne de uygulanacağını görmek, tek adama dayalı yönetim anlayışından kurtulmak taraftarın sabırla beklediğim bir durum.
   5. Altyapıya Verdiği Önem
    Fenerbahçe’nin yıllardır yapamadığı, altyapıdan genç futbolcuların A takımda yer bulamadığı günümüzdeki durumu değiştirme isteği. Altyapıyı geliştirmek üzere açıkladığı projelerle Fenerbahçe taraftarının gönlünü çoktan kazanmış durumda.
   6. Karizmatik Duruşu ve Gençliği
    Ali Koç’un en büyük avantajlarından biri gençliği ve karizmatik duruşu. Onu dinlerken etkilenmeyecek taraftar sayısı çok azdır. Etkileyici konuşmasını, dış görünümüyle de birleştirerek tam bir lider portresi çiziyor.

Belki daha çok ayrıntıya girilebilir iki taraf içinde ama yine de bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Daha önceden dediğim gibi ben Ali Koç’u sadece medya üzerinden tanıdım ve o şekilde takip ettim. Burada yapmak istediğim onu öven bir yazı yazmak değil aksine bir Fenerbahçe taraftarının gözünden başkan adaylarını yorumlamak. Diyebilirsiniz ki senin ne haddine. Haklı olabilirsiniz ama bırakın da 30 yıldır Fenerbahçe’yi tutan bir taraftar olarak da bizim de bir iki kelam etme hakkımız olsun.

Fenerbahçe’yi hayatının önemli bir yerine koymuş biri olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim. Umarım Fenerbahçe Kongre Üyeleri de oylarını bu hassasiyetleri gözeterek kullanırlar.

Aziz Yıldırım ya da Ali Koç ikisinin de Fenerbahçeliliği tartışılamaz. Kim gelirse gelsin Fenerbahçemiz için hayırlısı olsun.

Osman Balaban – Fenerbahçe Taraftarı

 

Düğün Sitesi Nedir? Düğün Sitesinin 6 Faydası

Düğün Sitesi Nedir? Düğün Sitesinin 6 Faydası

Düğün Sitesi Nedir? Düğün Web Sitesinin 6 Faydası

Düğün web sitesi sözünü ilk duyduğunuzda kulağınıza biraz garip gelebilir. Peki nedir bu düğün sitesi? Düğün sitesinin faydası gerçekten var mı? Size bir kolaylık sağlıyor mu? Hazırladığım yazıda bu sorulara cevap aradım.

Düğün Sitesi Nedir?

Düğün sitesi, düğün hazırlıkları yaparken birçok avantaj sağlıyor. Düğün davetiyesi, düğün yeri tarifi, düğüne kaç gün kaldığını hesaplama gibi basit ama sizi oldukça oyalayan soruların cevabını otomatik veriyor.

Bir düğün websiteniz var ve bunu düğüne katılacak davetlilere e-posta, sosyal medya ya da WhatsApp gibi mecraları kullanarak paylaştıysanız düğün websiteniz sizin yerinize bu cevapları verir. Davetlilerin sizi arayıp meşgul etmesini ortadan kaldırır. Çünkü davetli, her şeyin cevabına düğün sitesi üzerinden ulaşabilir.

Düğün sitesi LCV

Düğün sitesi ile davetlilerin düğüne katılıp katılamayacaklarını öğrenebilirsiniz. (Düğün LCV)

Düğün Sitesi = Online Davetiye

Düğün sitesini online davetiye olarak görebilirsiniz. Günümüzde bir düğün varsa mutlaka davetiye bastırılır ve akrabalara, arkadaşlara dağıtılır. Siz yine davetiye bastırıp dağıtabilirsiniz ama bir düğün sitesi sahibi olursanız en azından davetiyenin kaybolma riskini ortadan kaldırır, davetlilere her zaman bakabilecekleri ve onlara düğün gününü, kına, nikah ve düğün salonu yerini gösteren online bir araç sunmuş olursunuz.

Düğün sitesi geri sayım kronometrisi

Düğün günü geri sayım kronometrisi, düğüne kaç gün kaldığını otomatik olarak gösterir.

Düğün sitesinin 6 Faydası

 1. Düğün sitenizde fotoğraf galeri oluşturarak kına, nikah, düğün fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.
 2. İsterseniz video da paylaşabilir, en güzel anılarınızı, sevdiklerinize ulaştırmış olursunuz.
 3. Otomatik geri sayım aracı ile düğününüze kaç gün, kaç saat ve kaç dakika kaldığını gösteririr.
 4. Website sayesinde artık düğün, kına ya da nikah salonu tarifi yapmanıza gerek kalmaz. Site içerinse yerleştirilecek harita ile davetliler düğün salonunu rahatlıkla bulabilir.
 5. Düğün sitesinde eşinizle birbirinize olan sevginizi en güzel cümlelerle dile getirebilir, birbirinize olan aşkınızı, tanışma hikayenizi anlatabilirsiniz.
 6. Düğün websitesinde yer alan iletişim formuyla davetlilerin düğününüze katılıp katılmayacağını öğrenebilirsiniz.

Düğün sitesi konum paylaşma

Düğün sitenizde yer alan harita ile kına, nikah ve düğün salonu yerini paylaşabilirsiniz.

Eğer yakında düğün, kına gibi hazırlıklara başlayacak ve düğün sitesi sahibi olmak isterseniz buradan özelliklere bakabilirsiniz. Şu an hazırda olan olan iki düğün temasından birini seçerek üç gün içerisinde düğün web sitesi sahibi olabilirsiniz. Üstelik sitenize, size özel alan adıyla sahip olacaksınız. Örneğin; meltemveemreevleniyor.com ya da meltemveemreevleniyor.net gibi.

Düğün sitesi fotoğraf galerisi

Düğün sitenizde fotoğraf galerisi oluşturun ve sevdiklerinizle paylaşın.

INDESIGN SAYFA NUMARASI EKLEME

INDESIGN SAYFA NUMARASI EKLEME

Indesign Sayfa Numarası Ekleme

Indesign sayfa numarası eklemeyi nasıl yaparız konusuna değineceğim. Adobe indesign programında sayfa panelinden gerçekleştireceğimiz bu işlem program içerisinde otomatik bir kod verilerek yapılıyor.

Indesign’da sayfa ekleme işlemi yine aynı panelden yapılıyor. Peki sayfalar penceresini nereden açacağız? Program içerisinde menüde yer alan pencereler kısmından sayfalar (Pages) panelini açabilirsiniz. Sayfalar sekmesini açtıktan sonra istediğiniz sayfayı ekleyebilir ya da istediğiniz sayfayı silebilirsiniz. Yine bu panelden indesignda sayfa numarasını istediğiniz sayfadan başlatmada yapabilirsiniz.

Indesign’da sayfa numarası verme işleminde bir sonraki aşamada sayfalar penceresini açtıktan sonra üst kısımda bulunan kalıp yazan yere tıklıyor sayfa içerisine giriyoruz. Kalıp sayfaların ingilizcesi master olarak geçmekte. Master yani kalıp sayfalara giriş yaptıktan sonra araçlar (tool) panelinde bulunanan yazı aracını (T) tıklıyor sayfada yazı alanı (text frame) açıyoruz.

indesign sayfa numara eklemeMaster (kalıp) sayfaları açtığınız karşınız iki sayfa gözükecektir. Sol ve sağ sayfalarda sayfa numarasını eklemek istediğiniz yere yazı alanı açıyoruz. Daha sonra indesign menüsünde yer alan text yani yazım menüsünde aşağıda yer alan özel karakter ekleyi tıklıyor ve işaretçiler kısmına geliyor ve oradan da geçerli sayfa numarası ekle diyoruz.

Eğer adobe indesign programını ingilizce kullanıyorsanız işlem sırası şöyle; type > insert special character > markers > current page number. Bu işlemleri yaparken yazı alanı seçili yani yazı alanı içerisinde yazı yazılabilir şekilde olmalı.

İşlemleri bu şekilde yaptığınızda indesign içerisinde sayfa numaralandırmayı gerçekleştirmiş olursunuz. Master (kalıp)  içerisinde isterseniz sayfa numarasını üste alabilir ya da istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Burada yaptığınız değişiklikler normal sayfalara geçiş yaptığınızda uygulanmış olacaktır.

İsterseniz anlattığım bu işlemleri bahsettiğim videoyu izleyerek de uygulayabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yorumlarınızı bekliyorum. Yeni videolardan haberdar olmak için youtube kanalıma abone olmayı unutmayın. Youtube aboneliği ücretsizdir.

Indesign Doküman Ayarları

Indesign Doküman Ayarları

Artık başlayalım!

Biraz geç oldu ama 2018’e girmeyi bekledim diyelim. Ne demiştik bilgi paylaştıkça çoğalır. Evet bu sözden hareketle ben de youtube kanalımı açtım. Youtube kanalıma bu linkten ulaşabilirsin.

İlk olarak en iyi bildiğim konulardan Adobe Indesign üzerinden birşeyler aktarmaya başladım. Her hafta en az 2 video ile karşınızda olacağım. Sizinde Adobe Indesign ile ilgili kafanıza takılan sorular varsa bana yazın ya da sosyal medya üzerinden mutlaka ulaşın. Beraber çözüm arayalım.

indesign- ayarları

Adobe’nin sayfa tasarım programı olan Indesign hakkında ilk bahsettiğim konu doküman ayarları oldu. Evet biliyorum basit bir konu ama burada gözden kaçan şeyler oluyor. Ben de biraz onlara değindim. Özellikle de taşma payı konusu çok önemli. Bu bazen işe yeni başlayan grafikerlerin, grafik tasarımcıların  ya da programla haşır neşir olup baskıya iş gönderenlerin atladığı bir konu.

Kilit Nokta: Taşma Payı

Indesign doküman ayarlarında bence en önemli konu taşma payı ayarlarının verilmesi. Eğer bir işi Adobe Indesign programında hazırlıyor ve matbaaya baskıya gönderecekseniz taşma payı en kilit noktayı oluşturuyor.

Bunu da Indesign’da en kolay şekilde doküman ayarlarında yapabiliyorsunuz. Standart baskılı işlerde örneği bir antetli, bir dergi veya kitap tasarımında 3 mm’lik bir taşma payı ölçüsü yeterli olacaktır.

Adobe Indesign doküman ayarları penceresinde belgenin genişlik ve yükseklik ayarlarını, kaç sütun olacağını, sütun aralıklarını ayarlayabiliyoruz. Ayrıca dokümanın kaç sayfa olacağına, hangi sayfa numarasından başlayabileceğine yine buradan karar verebiliriz.

İsterseniz aşağıdaki videodan anlattıklarımı daha detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz. Yeni videolardan haberdar olmak için youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

 

Ajanda Tasarımı

Ajanda Tasarımı

Ajanda Tasarımı

Tanıtım materyalleri arasında ajanda en klasikleşmiş ürünlerin başında yer alır. Yılın son günleri yaklaştığında şirketler müşterileri için ajanda tasarımı yaptırmak ister. Bunun içinde reklam ajansı, matbaa ya da freelance (serbest) grafik tasarımcıyla iletişime geçerek ajanda sayfa tasarımı hazırlatırlar. Sonraki süreçte de bir an önce baskıya geçip ajandalarını müşterilerine promosyon olarak dağıtırlar.

Ajanda Sayfa Tasarımı

Ajanda sayfa tasarımı hazırlanırken firmalar genelde bunun çok çabuk olmasını isterler. Ama ajanda sayfa tasarımlarını hazırlarken çok dikkatli olunmalı ve hiçbir hataya yer verilmemelidir. Bu yüzden ajanda iç sayfalarını hazırlayan grafikerlere tasarım süresi olarak mümkün olan en geniş zaman aralığı verilmelidir. Örnek vermek gerekirse 2 ya da 3 günde sağlıklı bir ajanda tasarımı mümkün değildir.

Ajanda Sayfa Tasarım Çeşitleri?

Ajanda sayfa tasarımını belirlerken en önemli kriter bunun günlük ajanda veya haftalık ajanda mı olacağıdır. Ajandanın günlük yada haftalık olması tasarımın ana öğesini oluştururken iç sayfa tasarımı için birbirinden farklı alternatifler oluşturabiliriz. Ajanda tasarımı isteyen şirketin isteklerini göz ününde bulundurarak ajanda sayfasını kareli, çizgili, noktalı ya da tamamen boş bir sayfa olarak tasarlayabiliriz.

Ajanda İç Sayfa Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ajanda iç sayfa tasarımı yaparken sayfa içinde mutlaka yer alması gereken bilgi yazıları vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Tarih Bilgisi
 • Hafta Bilgisi
 • Saat Bilgisi
 • Resmi Tatiller
 • Not Alanı
 • Özel Günler
 • Küçük Aylık Takvim (İsteğe Bağlı)
 • 12 Aylık 2 Sayfaya Paylaştırılmış Küçük Takvim (İsteğe Bağlı)

Ajanda İç Sayfa Tasarımı Hangi Programda Yapılmalıdır?

Ajanda iç sayfaları hangi tasarım programında hazırlayacağınız önemli bir konudur. Çoğu reklam ajansı, grafik tasarımcı ya da matbaa çoklu sayfa tasarımı için kullandığı program Adobe Indesign programıdır. Adobe’nin vektörel çizim programı olan Illustrator’de ajanda tasarımı yapabilirsiniz ama Indesign’daki kadar rahat çalışamazsınız. Diğer bir alternatif CorelDraw programı. CorelDraw programını ben hiç kullanmadım ama graifk tasarım sektöründe Adobe’ye alternatif olarak kullanılmakta. Size Freehand programından da bahsetmezsem olmaz. Ama Adobe Freehand’i aldıktan sonra programda herhangi güncelleme ya da geliştirme yapmadığı için günümüz şartlarında ajanda tasarımında ve baskı aşamasında sıkıntı yaşabilirsiniz.

Siz de şirketiniz için ajanda tasarımı yaptırmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Ajanda iç sayfa tasarımlarınızı tasarım onayı alındıktan sonra 7-10 günlük bir sürede hazırlıyor ve size teslim ediyorum. Bana buradan ulaşabilirsiniz.

2019 Ajanda Sayfa Tasarımları Şimdiden Hazır

2019 ajanda tasarımlarını şimdiden hazırlamaya başladım. Aşağıda haftalık ve günlük ajanda örneklerini görebilirsiniz. Ajanda sayfalarını ayrıntılı olarak incelemek için üstüne tıklamanız yeterli. Her geçen gün yeni 2019 ajanda tasarımları bu sayfalarda görebileceksiniz. Bana ulaşmak için İletişime Geçin sayfamdaki formu kullanabilir, telefon veya e-posta yoluyla bana ulaşabilirsiniz.