Artık başlayalım!

Biraz geç oldu ama 2018’e girmeyi bekledim diyelim. Ne demiştik bilgi paylaştıkça çoğalır. Evet bu sözden hareketle ben de youtube kanalımı açtım. Youtube kanalıma bu linkten ulaşabilirsin.

İlk olarak en iyi bildiğim konulardan Adobe Indesign üzerinden birşeyler aktarmaya başladım. Her hafta en az 2 video ile karşınızda olacağım. Sizinde Adobe Indesign ile ilgili kafanıza takılan sorular varsa bana yazın ya da sosyal medya üzerinden mutlaka ulaşın. Beraber çözüm arayalım.

indesign- ayarları

Adobe’nin sayfa tasarım programı olan Indesign hakkında ilk bahsettiğim konu doküman ayarları oldu. Evet biliyorum basit bir konu ama burada gözden kaçan şeyler oluyor. Ben de biraz onlara değindim. Özellikle de taşma payı konusu çok önemli. Bu bazen işe yeni başlayan grafikerlerin, grafik tasarımcıların  ya da programla haşır neşir olup baskıya iş gönderenlerin atladığı bir konu.

Kilit Nokta: Taşma Payı

Indesign doküman ayarlarında bence en önemli konu taşma payı ayarlarının verilmesi. Eğer bir işi Adobe Indesign programında hazırlıyor ve matbaaya baskıya gönderecekseniz taşma payı en kilit noktayı oluşturuyor.

Bunu da Indesign’da en kolay şekilde doküman ayarlarında yapabiliyorsunuz. Standart baskılı işlerde örneği bir antetli, bir dergi veya kitap tasarımında 3 mm’lik bir taşma payı ölçüsü yeterli olacaktır.

 

Adobe Indesign doküman ayarları penceresinde belgenin genişlik ve yükseklik ayarlarını, kaç sütun olacağını, sütun aralıklarını ayarlayabiliyoruz. Ayrıca dokümanın kaç sayfa olacağına, hangi sayfa numarasından başlayabileceğine yine buradan karar verebiliriz.

İsterseniz aşağıdaki videodan anlattıklarımı daha detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz. Yeni videolardan haberdar olmak için youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

 

Paylaşın