Indesign Sayfa Numarası Ekleme

Indesign sayfa numarası eklemeyi nasıl yaparız konusuna değineceğim. Adobe indesign programında sayfa panelinden gerçekleştireceğimiz bu işlem program içerisinde otomatik bir kod verilerek yapılıyor.

Indesign’da sayfa ekleme işlemi yine aynı panelden yapılıyor. Peki sayfalar penceresini nereden açacağız? Program içerisinde menüde yer alan pencereler kısmından sayfalar (Pages) panelini açabilirsiniz. Sayfalar sekmesini açtıktan sonra istediğiniz sayfayı ekleyebilir ya da istediğiniz sayfayı silebilirsiniz. Yine bu panelden indesignda sayfa numarasını istediğiniz sayfadan başlatmada yapabilirsiniz.

Indesign’da sayfa numarası verme işleminde bir sonraki aşamada sayfalar penceresini açtıktan sonra üst kısımda bulunan kalıp yazan yere tıklıyor sayfa içerisine giriyoruz. Kalıp sayfaların ingilizcesi master olarak geçmekte. Master yani kalıp sayfalara giriş yaptıktan sonra araçlar (tool) panelinde bulunanan yazı aracını (T) tıklıyor sayfada yazı alanı (text frame) açıyoruz.

indesign sayfa numara eklemeMaster (kalıp) sayfaları açtığınız karşınız iki sayfa gözükecektir. Sol ve sağ sayfalarda sayfa numarasını eklemek istediğiniz yere yazı alanı açıyoruz. Daha sonra indesign menüsünde yer alan text yani yazım menüsünde aşağıda yer alan özel karakter ekleyi tıklıyor ve işaretçiler kısmına geliyor ve oradan da geçerli sayfa numarası ekle diyoruz.

Eğer adobe indesign programını ingilizce kullanıyorsanız işlem sırası şöyle; type > insert special character > markers > current page number. Bu işlemleri yaparken yazı alanı seçili yani yazı alanı içerisinde yazı yazılabilir şekilde olmalı.

İşlemleri bu şekilde yaptığınızda indesign içerisinde sayfa numaralandırmayı gerçekleştirmiş olursunuz. Master (kalıp)  içerisinde isterseniz sayfa numarasını üste alabilir ya da istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Burada yaptığınız değişiklikler normal sayfalara geçiş yaptığınızda uygulanmış olacaktır.

İsterseniz anlattığım bu işlemleri bahsettiğim videoyu izleyerek de uygulayabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yorumlarınızı bekliyorum. Yeni videolardan haberdar olmak için youtube kanalıma abone olmayı unutmayın. Youtube aboneliği ücretsizdir.

Paylaşın